360-derece-video-uzay

Günümüzde her alanda kullanılmaya başlanılan sanal gerçeklik, aslında yarım asır önce ortaya atılmış bir kavramdır. 50 yıl öncesinde ortaya çıkan bu fikir şimdilerde daha çok yaygınlaşmaya ve gelişmeye başlamıştır. Sanal gerçeklik ile birlikte eğitimler verilmekte, çeşitli hastalıklar tedavi edilmekte, birçok oyun hazırlanmaktadır. Her alana giren sanal gerçeklik ve 360 derece video, uzay ve astronomi alanına da girmezse olmazdı. Her zaman çok merak ettiğimiz uzayı sanal gerçeklik gözlükleri ile keşfetme fikri bizleri oldukça heyecanlandırıyor. Şuanda çeşitli oyunları ve uygulamaları bulunan uzay kavramının daha gerçekçi bir şekilde sunulması gerekiyor. Gerçekten uzayda yer çekimi olmadan dolaşabiliyormuşuz hissi ile Mars’tan Dünya’ya yolculuk etmek fena olmazdı. Şuan için biraz havada kalacak bir fikir olabilir fakat gelişen teknoloji ile birlikte o hissi yaşayabileceğimizden hiç şüphemiz yok.

Uzay her zaman insanlar tarafından çok merak edilmiştir ama hep bilinmez kalmıştır. Televizyonda ve internette gördüklerimiz ile yetinmişizdir. Herkesin gitmek istediği uzayı, bir sanal gerçeklik videosu ile birlikte ayağımıza getirseler hiçte fena olmazdı. Mesela bir astronot ile birlikte kapsüle girebileceğinizi düşünün. Astronotun size uzayı tanıttığını, “Şuan Çoban Yıldızı’nın yanından geçtik.” gibi cümleler ile aydınlanmanızı sağladığını düşünün. Sizce de çok iyi olmaz mıydı? Ya da Ay’a ayak basabildiğinizi düşünün. Evet belki gerçekten oraya gitmeyeceksiniz ama o hissi yaşamak o anın Ay şartlarını yaşamak çok güzel bir deneyim olabilir. Yer çekiminin size yere çekemediği, uçtuğunuzu hissettiğiniz bir sanal gerçeklik eğitim çok güzel olabilir. Bu eğitimlerin astronot için yapılması, oraya gitmeden önce ne gibi olaylar ile karşılaşabilecekleri hakkında bilgi sahibi olması için tecrübe kazandırıcı olması beklenmektedir.

360 derece video uzay alemine de kesinlikle gelmeli ve bu deneyimi bizlere yaşatabilmelidir. Youtube üzerinden yapılabilecek bir uzaydan canlı yayın ile farklı bir deneyimde oluşturulabilir. Dizi ya da filmlerin çıkmasını beklediğimiz gibi uzaydan yapılacak olan canlı yayınları izlemek için beklememiz de oldukça ilginç olacaktır. Evinizden uzayı izlemek ve etrafı kendi kontrolünüz ile gezebilmek çok güzel ve eğlenceli olur.

360 derece video seçeneklerinin fazlasıyla gelişme göstermesi ile bize bilinmez olan uzayı, oradaki değişikleri, gezegenlerin uzaktan görünüşünü, gezegenler arasında dolaşabilmeyi sunacağından şüphemiz yok. Sadece bunun için biraz daha zamana ihtiyaç olabilir. Sanal gerçeklik gözlükleri ile birlikte uzay tecrübesi deneyimlemek, astronotlar ile birlikte uzaya çıkabilmek daha keyifli olacaktır. Bu yönde sanal gerçeklik gözlüklerinin ve aparatlarının oradaki doğal şartları bizlere en iyi şekilde yansıtması gerekmektedir. Yoksa uzayı izlemenin ve orada etkileşimsiz bir şekilde dolaşmak pek heyecan verici olmaz. Sanal gerçeklik eğitim videoları ile birlikte uzayı keşfedebilmemiz ve o hisleri heyecanlı bir şekilde yaşayabilmemiz için gerekli olan çalışmaların başlamasını sabırsızlık ile bekliyoruz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>