sanal-gerçeklik-eğitim

Sanal gerçeklik ve eğitim amaçlı kullanılması oranı gün geçtikçe artıyor. Eğitim ve öğretimin teknikleri yıllardır değişiyor. Herkesin ortak hedefi en doğru, öğrenme oranı en yüksek ve pratikte en uygulanabilir versiyonu bulmaktır. Sayfalarca metinle anlatılamayan bir konu 1 dakikalık bir video ile çok daha hızlı ve akılda kalıcı bir şekilde öğrenciye aktarılabilmektedir. Bir konuyu tam öğrenmek için o konuyla alakalı pratik yapmanın önemini hepimiz biliyoruz. Genel sıkıntı hep aynıdır; teorik de sıkıntı yok ama öğrenciler yeteri kadar pratik yapabilecek ortam bulamıyorlar. Sanal gerçeklik uygulamaları bu alanda yeni bir trendin doğmasını sağladı. Bu teknoloji sayesinde öğrenciler her konuyla ilgili defalarca pratik yapabilecekler.

Tıp öğrencilerini veya yeni mezun tecrübesiz doktorlarımızı, cerrahlarımızı düşünelim. “Doktorlar” adlı diziyle bilen bilmeyen anladı ki, her tıp öğrencisi ve yeni mezun bir doktor için ameliyat ve vaka tecrübesi son derece önemlidir. Bazı, ameliyatlar çok nadir olmaktadır. Bazı vakalarla çok az karşılaşılmaktadır. Bütün ameliyatlarda daha birinci sınıftan itibaren cerrah olabileceğinizi düşünün. Sanal gerçeklik uygulaması sayesinde ameliyat masasında sanal birini gerçekten ameliyat edebileceksiniz. Ellerinizde bulunan özel eldivenler sayesinde sanki gerçekten o sıra sanal ortamda birini ameliyat ediyormuş gibi hissedeceksiniz. Aynı ameliyatı veya farklı yüzlerce ameliyatı defalarca yapabilir tecrübe eksikliğinizi bu harika sanal gerçeklik ortamında simule edebilirsiniz. Aynı şey, hastayı muayene edip teşhis koyabilmeniz için de geçerlidir. Gözlüğü taktığınızda poliklinktesiniz ve hastalar sırayla içeriye girip şikayetlerini anlatıyorlar, tahlil ve röntgen sonuçlarını size gösteriyorlar ve siz teşhiş koymaya çalışıyorsunuz.

  • Araç kullanmayı öğretme için gerekli araç simülasyonlarını sanal gerçeklik ortamında kullabilirsiniz.
  • Sanal gerçeklik ortamında kendi sektörünüzle ilgili iş görüşmesine girebilirsiniz.
  • Sanal ortamlarda bir savaşın veya tarihi olayın gerçekleştiği zamana gidip içerisinde gezebilir ve gözlemleyebilirsiniz.
  • Yapılması maliyetli, zor veya tehlikeli olan bir çok deneyi defalarca sanal gerçeklik uygulamasını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.
  • Daha küçük yaştaki öğrenciler için onlara ağır gelebilecek konularda hazırlanan eğlenceli 360 derece animasyonlarla etkileşimli bir biçimde öğrenmeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz.
  • Mimarlar, inşaat mühendisleri için yapı projelerini inceleme fırsatı sunabilir veya kendi yapılarını üretme şansı verebilirsiniz.
  • Neredeyse her yaştan öğrenciye hitap eden her konuyla ilgili sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak öğrenmeyi artırabilirsiniz.

Daitech olarak biz ise bu alanda yaptığımız çalışmalarla öne çıkmaktayız. Eğitim sektörünün bu teknolojiyle birlikte daha da canlanacağını düşünmekteyiz. Üniversitelerden daha tecrübeli bir şekilde mezun olabilen öğrencilerimizin piyasaya ilk çıktıkları andaki bir kaç yıl süren zorlanma sürecini en aza indirgemeyi hedeflemekteyiz. Eğer siz de kendinize veya okulunuza özel bir veya birden fazla dersinizde sanal gerçeklik uygulamanız olsun isterseniz tek yapmanız gereken bizi aramak. Bize ulaşın ve sizi bir ameliyatın tam ortasına götürelim, yalnız hastanın fazla vakti kalmadı biran önce sizin gibi kaliteli bir cerraha ihtiyacı var, hadi durmayın.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+1Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>