sanal-gerceklik-pazari-2016

Sanal gerçeklik kavramı teknoloji dünyasının daha doğrusu bizim karşımıza ilk defa 1999 yılında gösterime giren Matrix filmi ile çıkmıştır. Latince virtualis kelimesinden gelen “virtual reality” yani sanal gerçeklik, gerçek olmayan, yani “sanılan” bir dünyayı işaret eder. Ancak bu dünya sahte veya yanlış bir dünya değildir. Kişiler sanal gerçekliğe adım attıklarında bunun bir “sanal dünya” olduğunun bilincindedir, yani gerçek dışı bir dünyada yaşamak için sanal gerçekliğe dahil olmaz. Aksine hayalindeki dünyayı gözleriyle görebilmek ve yaşayabilmek için sanal gerçekliğe girer. Sanal gerçeklik, bilgisayar aracılığı ile oluşturulan 360 derecelik, yani üç boyutlu ortamlardır. Sadece görüntü olarak değil, dokunma ve işitme duyguları da devrededir. Bu da sanal dünyayı çok daha reel kılar. 2016 yılına damgasını vuracak olan sanal gerçeklik pazarı, büyük teknolojik firmaların yeni ürünlerinin birer, birer tanıtılması ile geleceğin dünyası olarak bugün karşımıza çıkmaktadır.

Sanal gerçeklik dünyasına girişin anahtarı ise; sanal gözlüklerdir. Bugün sanal gerçeklik pazarını hareketlendiren bu gözlükler, aslında ilk olarak bir kaç yıl önce Google’ın tanıttığı ve hala 19 $ a satışını gerçekleştirdiği kartondan yapılan basit Google Cardboard ile hayatımıza girmiştir. Ancak gerçek anlamda teknolojik ilk sanal gerçeklik gözlüğü; kısaca Rift olarak adlandırılan Oculust Rift VR’in ürettiği gözlüklerdir. Facebook’un 2014 yılında Oculust Rift VR’i tam 2 milyar dolara satın almasıya iyice hareketlenen piyasa, Youtube’un 2015 yılı Kasım ayında, yüklenen sanal gerçeklik videolarını Google Cardboard ile izlenebileceğini açıklaması ise, sanal dünyanın hangi yöne doğru gittiğini de en iyi şekilde ortaya koymaktadır. 2016 yılı sonunda piyasada 12 milyon adet, 2020 yılında ise 30 milyon adet VR cihazının olması ve 2018 yılında sanal gerçeklik gözlüğü pazarının da toplam 5.2 milyar dolarlık bir pazar olması beklenmektedir.

Sanal gerçeklik, sadece oyun ve eğlence dünyasını içine alan bir dünya değil, tam tersi eğitim, seyahat, sağlık gibi pek çok sektörde sanal gerçeklik dünyası kullanılmaktadır. Türkiye’de de teknoloji dünyasının nabzını elinde tutan İstanbul, Kadıköy’de bazı merkezlerde sanal gerçeklik pazarı çoktan oluşmuş ve Samsung Gear sanal gözlüklerin satışı yapılmaya başlanmıştır. Teknolojinin geleceğinin bu yönde kaydığını ve üreticilerin tüm kullanıcıları hedeflediğini düşünürsek, kısa bir süre sonra Türkiye’deki tüm teknoloji marketlerde sanal gerçeklik gözlükleri, her fiyat aralığında karşımıza çıkacak gibi görünmektedir. Firmamız, 8 yıllık tecrübesi ile sanal gerçeklik ve 360 derece videolar hazırlayarak, size özel IOS ve Android tabanlı mobil, web ve masaüstü projeler gerçekleştirmektedir. Facebook ve Youtube’ın destek verdiği bu çekimler, tarafımızdan kapalı, açık ortamlarda, hareketli, hareketsiz veya kullanıcı gözünden çekilmekte ve sizin adınıza sosyal medya platformlarında paylaşılmaktadır. Ayrıca her platformda bulut tabanlı çalışan ve videolarınız saklayarak dilediğiniz ortamlarda gösterebileceğiniz altyapımız da bulunmaktadır. Eğer sanal gerçeklik dünyasına adım atmak isterseniz, bizimle iletişime geçmenizi öneririz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+1Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>