sanal-gerceklik-mimarisi

Sanal gerçeklik; gerçek yaşamda olan durumların çeşitli yollar ile modellenmesidir. Sanal gerçeklik; bizlere telefon, tablet, bilgisayar aracılığı ile sunulur. Sanal gerçeklik teknolojisi ile beraber izlediğimiz videoların, oynadığımız oyunların daha gerçekçi olması sağlanır ve gerçekten videonun ya da oyunun içerisindeymiş gibi bir his ile çeşitli eylemleri gerçekleştirmemizi sağlar. Sanal gerçekliğin uygulama alanı sınırsızdır. Aklınıza gelen her konuyu, durumu sanal ortamda modellenebilir ve bunlarla karşılıklı etkileşim içerisinde bulunulabilir.

Sanal gerçeklik mimari açıdan ortaya çıkışı arttırılmış gerçeklik ile aynı sayılabilir. Oldukça basit düzeyde ortaya çıkan sanal gerçekliğe en basit olarak sanal olan her şeyi verebiliriz. Gelişen teknoloji ile birlikte sanal gerçeklikte oldukça gelişmiş ve sadece görüntü algılama teknolojisinin daha da ilerisine gitmiştir. Sanal gerçeklik, günümüzde müdahale edilebilir ve yapılan müdahalelerin sonuçları anında görülebilir. Gerçek bir etkileşimi sağlayan sanal gerçeklik; kameralar, ivme ölçerler, titreşim sağlayıcılar, 3 boyutlu ses sistemleri gibi unsurlar ile birlikte bugünkü halini almıştır. İlerleyen teknoloji ile birlikte çok daha gelişeceğine de şüphemiz yok.

Sanal gerçeklik yazılımları ile birlikte algılanması gereken unsurlar kusursuz bir şekilde algılanır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda beynimizin gerçekte gördüklerimiz ile sanal gerçeklikte gördüklerimize farklı tepkiler verdiği kanıtlanmıştır. Bu doğrultuda beynimiz sanal gerçekliği daha farklı bir şekilde algılamaktadır. Örneğin; sanal gerçeklik uygulamalarında ekranın ikiye bölünerek iki ekranda da aynı görüntünün oynatılması sonucunda beynimiz bu görüntüleri birleştirerek tek bir görüntü gibi algılar. Bu da sanal gerçeliğin beynimizi nasıl kandırdığının bir ispatıdır. Sanal gerçeklik yazılımı ile beynimiz istenildiği gibi kandırılır ve olağanüstü olabilecek durumlar sanki gerçekmiş gibi deneyimlenir. Böylelikle insanlar gerçek hayatta yapamayacakları işleri sanal gerçeklik teknolojisi ile yapabilmekte ve bunların hepsini hissedebilmektedir.

Acaba sanal gerçeklik nasıl görünüyor?” sorusunun yanıtını kendi sanal gözlüğünüzü yaparak ya da bütçenize uygun olacak bir sanal gerçeklik gözlüğü alarak verebilirsiniz. Böylelikle gerçek bir deneyim yaşayarak sanal gerçekliğin nasıl bir yapıya sahip olduğunu, sizlere neler hissettirdiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Sanal gerçeklik ile birlikte beyin kandırılırken tamamen gerçek hayattan kopmanız ve tasarlanmış olan evrene adapte olmanız sağlanır. Beyniniz bu süreç başladıktan bir süre sonra oradaki evrene adapte olmaya ve orada olan her şeyin gerçek olduğunu algılamaya yatkındır. Beyin bunun tam tersini de yaşayabilir ve bu yüzden çeşitli şekillerde -kusma gibi- tepkiler vermenize neden olabilir. Bu yüzden sanal gerçeklik kullanırken her şeyin bir kurgu olduğunu unutmamanız gerekir.

Sanal gerçeklik ne işe yarar, bize ne faydası var dediğiniz de ise devreye bu teknolojinin kullanıldığı birçok alan girmektedir. Tehlikeli durumları tehlikesiz hale getirebilirsiniz, eğitim- öğretim için daha kalıcı öğrenmeler sağlayabilirsiniz, hasta tedavilerinde kullanabilirsiniz. Bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan sanal gerçeklik teknolojisi ile birlikte daha iyi çalışmaların yapılması da kaçınılmaz olacaktır.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>