sanal-gerceklik-gozlugu

2016 yılının son trendi sanal gerçeklik gözlüğü ile tanışmadan önce, sanal gerçeklik kavramının tanımını yapmak gerekiyor. Virtual reality yani sanal gerçeklik; bilgisayar aracılığı ile taklit edilerek kişiye orada olduğu izlenimi veren üç boyutlu ortamlardır. Bilgisayar bazen sadece görüntü olarak sanal gerçeklik sunarken, bazı programlar aracılığı ile kişiye duyma ve hareket etme gibi özellikler de sağlanabilir. Sanal gerçeklik uygulamaları günümüzde uçuş simülasyonlarında eğitim, bir müzenin sanal tur görüntülerinde gözlem, modern üretim teknolojilerinde test, bilgisayar oyunlarında eğlence ve yükseklik veya uçuş korkusu gibi rahatsızlıkların tedavisinde sağlık amaçlı kullanılmaktadır. Ancak sanal dünyanın yaratılmasındaki asıl amaç; kişiyi gerçek olmayan görüntülerin içine sokmaktır. Kişinin sanal gerçeklik ortamına dahil olabilmesi için kask veya gözlük gibi sanal gerçeklik ekipmanları kullanması gerekir.

Kişi, sanal gerçeklik gözlüğü kullanarak sanal dünyaya adım attığı andan itibaren, yaşadığı gerçek dünya ile olan bağlantısının kopmasını ister, çünkü sanal gerçeklik kavramında temel olarak alınan fikir; kişinin ait olduğu dünyadan kurtulma isteğidir. Dolayısıyla sanal gerçekliğin tam anlamıyla yaşanabilmesi için, yaratılan dünyanın mükemmel olması gerekir. CAVE, yani tam katılımlı ortam olarak tanımlanabilen bu sanal ortamlarda sanal gerçeklik gözlükleri ve kaskının yanı sıra, eldiven gibi ele giyilebilen termal-dokunsal algı cihazları ve stereo müzik yayını yapan dev bir müzik sistemi de kullanılır.

Sanal gerçeklik gözlüğü, televizyon, akıllı telefon ve bilgisayar ekranlarındaki görüntüyü çok daha gerçekçi bir görüntü olan üç boyutlu hale getirerek, aslında teknolojik altyapı olarak göz yanılmasını kullanan ve böylece kişiye seyrettiği görüntüyü gerçek olarak algılatan ve 360 derece görüntü imkanı sağlayabilen teknolojik aletlerdir. Birkaç yıl önce Google’ın basit olarak tanıtımını yaptığı, karton bir kutu içine yerleştirilmiş sanal gerçeklik gözlüğü, bilim kurgu filmlerinden sonra ilk defa; geçtiğimiz yıl bilgisayar dünyasında kullanılmak üzere üretilmiş ve kelimenin tam anlamıyla sanal dünyayı temelinden sarmıştır. Bugün pek çok akıllı telefon ve teknoloji devi firma, ürettiği çeşitli özelliklerdeki sanal gözlüklerle, meraklılarına mükemmel sanal gerçeklik boyutu tecrübesi yaşatmak için çalışmaktadır.

Özellikle film izlerken ve oyun oynarken kullanılan bu gözlüklerin çalışma prensipleri ise ürünün markasına göre değişiklik göstermektedir. Bazı sanal gerçeklik gözlüğü markaları, kendi ürettiği akıllı telefonları sanal gözlüğe yerleştirerek kullanırken, bazı markalar ise hiç bir telefon bağlantısı olmadan, sadece bilgisayar yardımıyla gözlük üzerindeki ekranlarına gelen görüntülerle kullanıcılarına sanal gerçeklik tecrübesi yaşatmaktadır.

Kullanım amacı ne olursa olsun sanal gerçeklik gözlüğü, sizi bulunduğunuz evrenden alarak belki de hiç içine giremeyeceğiniz gerçek olan veya olmayan bir sanal dünyaya sokar. Hızla gelişen teknoloji göz önüne alındığında, çok yakın zamanda sanal gerçeklik gözlükleri ile birlikte çok daha başka kapıların sanal dünya meraklılarına açılabileceğini söyleyebiliriz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>