sanal-gerceklik-gozlugu-yapimi

Sanal gerçeklik gözlüğü, bir 3 boyutlu gözlüktür. Bu gözlük ile birlikte oyunlarda, videolarda sanki oradaymışsınız hissi ile oyunları oynamanız ve videoları izlemeniz her zamankinden daha çok eğleneceksiniz.

Son zamanlarda epeyce popüler olan sanal gerçeklik gözlüklerini birçok firma satışa sunuyor. Fakat bu gözlüklere baya bir para ödemek yerine kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Sanal gerçeklik gözlüğü yapımı, sizin için hem eğlenceli bir süreç olacak hem de kolay bulabileceğiniz malzemeler ile birlikte çok basit bir şekilde sanal gerçeklik gözlüğünü yapabileceksiniz.

Kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü yapmanız için öncelikle sanal gerçeklik gözlüğünün şemasına ihtiyacınız olacak. Bu şemayı google sizler için hazır olarak sunuyor. Sanal gerçeklik gözlüğü şeması linkini gözlüğün yapım aşamalarını anlatırken sizlerle paylaşacağız. Oldukça basit bir yapıma sahip olan sanal gerçeklik gözlüğü için kullanılacak olan en önemli malzemelerden biri lenslerdir. Bu lenslerin 25 mm çapında olması gerekiyor. Ayrıca kullanılacak olan bu lenslerin 40 mm odaklı olması gerekiyor. Lensler, telefonun ekranına en güzel ve net bir şekilde odaklanmasını sağlıyor.

Sanal gerçeklik gözlüğü yapımı için kullanılacak olan mıknatıslar ile telefonun dokunmatik işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Telefonu sanal gerçeklik gözlüğüne yerleştirdiğimizde telefona dokunma gibi bir şansımız olmadığı için mıknatıslar ile aşağı yukarı hareket ettirerek bu işlemi kolaylıkla yapabiliyoruz. Akıllı telefonunuzun ekran boyutunun 3.5-5 pixel boyutunda olması gerekiyor. Bu boyutlardaki telefonlarda sanal gerçeklik gözlüğünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Şimdi sizlere kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü yapmanız için gerekli olan malzemeleri vereceğiz:

  • Karton: Seçtiğiniz kartonun çok kalın olmasın.
  • Makas ya da kesici bir alet
  • Kalem
  • İçi delik olan mıknatıs
  • İç delik olmayan mıknatıs
  • Yapıştırıcı
  • 40 mm odaklı, 25 mm çapında iki tane lens
  • İki taraflı bant
  • Cırt cırt

Sanal gerçeklik gözlüğü yapımı işlemlerine başlamadan önce gerekli olan şemayı A4 boyutunda kağıt üzerine çıktı almanız gerekmektedir. Şemayı

bu linkten indirebilirsiniz.

sanal-gerceklik-gozlugu-yapimi

Çıktısını almış olduğunuz kalıbı bu şekilde kartonun üzerine yerleştirin. Kağıtların kaymaması için bant ile kenarlarından tutturabilirsiniz. Sonra dikkatli bir şekilde keserek kalıbı çıkartabilirsiniz.

sanal-gerceklik-gozlugu-yapimi

Kalıbı bu şekilde çıkarttıktan sonra gözlük gibi olan kısmını katlamadan önce lensleri güzel bir şekilde yerleştirin ve çift taraflı bant ile ikinci parçası üzerine gelecek şekilde yapıştırın.

sanal-gerceklik-gozlugu-yapimi

Şekildeki gibi kalan kısımları üstüne katlayarak kenarlarını yapıştırıcı ile iyice yapıştırın.

sanal-gerceklik-gozlugu-yapimi

Şekilde de gördüğünüz gibi telefonu koyup kapatacağınız yerin üzerine çıt çıtları yapıştırıyorsunuz. Kenarda görünen boşluklara ise mıknatısları yerleştiriyorsunuz. İç kısımdaki boşluğa içi dolu olan mıknatısı koyup kapattıktan sonra dıştaki boşluğa içi boş olan mıknatısı koyacaksınız.

sanal-gerceklik-gozlugu-yapimi

Bu şekilde sanal gerçeklik gözlüğünüzü hazır hale getirdikten sonra geriye telefonunuza Google Play’den Cardboard uygulamasını indirmek kalıyor. Bu uygulama içerisindeki oyunları sanal gerçeklik gözlüğünüz ile oynayabilirsiniz. İyi eğlenceler!

 

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+1Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>