sanal-gerçeklik-klip

Sanal gerçeklik teknolojisi ile birlikte gelişme gösteren 360 derece videolar ilk önce Youtube üzerinen destek almaya başladı. Youtube’dan sonra Facebook’un da 360 derece videoyu desteklemesi ile birlikte daha çok gelişme gösterdi. Son zamanların en eğlenceli uğraşlarından biri olan 360 derece video, trend bir hale gelerek birçok sektörde kullanılmaya başlandı. Sinema, belgesel, sağlık, eğitim, reklam gibi sektörlerde hızlıca yayılma gösteren 360 derece video çekimi artık müzik sektöründe de kullanılmaya başlandı. Müzik sektörünün oldukça ilgilendiği bu çekimler kliplerde kullanılmaya başladı. Bunun ardından konser videoları bile 360 derece videolar ile birlikte yayınlanmaya başlandı. Gidemediğiniz bir konseri orada bir izleyicisiymiş hissi ile izleme şansına sahip olmanız sanal gerçeklik ile birlikte mümkün olmaya başladı.

360 derece videoları oluşturabilmek zorlu bir süreç olabilir ama izlemesi çok kolay ve çok eğlencelidir. Videoları bilgisayarınızdan w,a,s,d tuşları ya da mouse ile yönlendirerek izleyebilirsiniz. Tablet ya da akıllı telefondan izleyecekseniz dokunarak etrafı seyredebilirsiniz. Youtube’un uygulaması üzerinden izlerken ise telefonunuzu istediğiniz yöne doğru hareket ettirerek bu videoları izlemeniz mümkündür. Elbette ki 360 derece videoları sanal gerçeklik gözlükleri ile izlemek daha gerçekçi ve daha eğlenceli olmaktadır. VR gözlüğünüz yok ise dediğimiz şekillerde kolaylıkla videoları izleyebilirsiniz.

Yabancı sanatçılara ait birçok 360 derece videosu bulunmaktadır. Muse’nin Revolt, Björk’un Stonemilker, Foals’ın Mountein at my gates gibi şarkıların 360 derece video çekimi bulunmaktadır. Bizi bunlardan çok Türkiye’deki sanatçıların çekmiş olduğu sanal gerçeklik klip videoları ilgilendiriyor. Türkiye’nin ilk 360 derece video klibi Youtube üzerinden Netd Müzik kanalı aracılığı ile yayınlandı. İnsan grubunun Sevgililer Günü şarkısı 360 derece video çekimi ile Youtube’da yer almakta. Türkiye’de bir ilke imza atmış olan Netd Müzik’in ardından diğer sanatçılarda 360 derece video klipler çekmeye başladı. İdo Tatlıses’ de bu akıma katılarak Marifet isimli şarkısına bu şekilde bir video çekti.

360 derece video ile birlikte sanatçıların daha çok dikkat çekmesi ve sevenlerinin karşısına farklı trendler ile çıkması oldukça ilgi görecektir. Hep aynı tarzda yapılan kliplerden sıkılmış olan hayranlar 360 derece video klipler ile birlikte daha eğlenceli ve gerçekçi bir şekilde klipleri izleyebileceklerdir. Klibini bu şekilde çeken yenilikçi sanatçılarımız sektörde daha fazla tutunma şansına da sahip olabilirler. Çünkü giderek gelişen teknolojiyi takip etmek ve bunu yaptığınız işe entegre edebilmek farkınızı arttırmaktır. Böylelikle daha sevilerek izlenilen klipler ile izleyicilere farklı izleme olanakları sağlayabilirsiniz. Özellikle 360 derece videolar ile gerçekleştirilen konser canlı yayınları konsere gidemeyenler için çok büyük şans olacaktır. Oturduğunuz yerden sanki konserdeymişsiniz hissi ile birlikte etrafta doyasıya dolaşabileceksiniz ve sevdiğiniz sanatçının o güzel şarkılarını evinizden canlı bir şekilde dinleyebileceksiniz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>