sanal-gerceklik-tedavisi

Sanal gerçeklik kelimesi geçince genellikle oyun, video içerisinde olma kavramları akla gelmektedir. Aslında sanal gerçekliğin kullanılabileceği birçok alan vardır. Bu alanlardan birisi de sağlık sektörü. Sağlık sektöründe kullanılacak olan sanal gerçeklik uygulamaları ile doktorlar ameliyat deneyimleri kazanabilir, yapılması zor olan ameliyatlar uygulama üzerinde çalışılabilir ya da birçok ruhsal sağlık problemi bu şekilde giderilebilir. Çeşitli simülasyon uygulamaları ile birlikte sanal bir ortamda deneyim kazanabilirsiniz veya sağlık sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sanal gerçekliğin sağlık alanında kullanılması daha çok korkularla yüzleştirme ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Uzun süre boyunca insanlar üzerinde yapılmış olan çalışmalardan alınan sonuçlar neticesinde sanal gerçeklik tedavisi daha çok yaygınlaşmıştır.

Sanal gerçeklik tedavi yöntemlerinden biri olan yüzleştirme tedavileri ile hastaların fobilerinden kurtulması sağlanmaktadır. Yükselik, örümcek, kapalı alan korkuları gibi korkuları olan hastalar için sanal gerçeklik uygulamaları kullanılabilir ve böylelikle hastanın zararsız bir şekilde tedavisi sağlanabilir. Bu tedavi, korkusu olan hastaya tekrar tekrar uygulandıktan sonra hastanın korkuları ile defalarca yüzleşmesi sağlanıyor ve korku ortadan kaldırılıyor.

Sanal gerçeklik terapisi yöntemlerinden bir diğeri ise travma sonrası oluşan stres bozukluklarını gidermeye yöneliktir. Travma yaşanılan konunun tekrar hasta ile sanal gerçeklik sayesinde karşı karşıya getirilmesi ve stres bozukluğunun tedavi edilmesi ile hastanın iyileşmesi sağlanmaktadır. Örneğin; bir askerin savaş alanında yaşamış olduğu bir travmayı atlatması için yapılacak bir sanal gerçeklik uygulaması ile askerin travma ile karşı karşıya getirilmesi ve bu şekilde tedavi edilmesi olasıdır.

Ağrı ve acı tedavileri için de bazı sanal gerçeklik uygulamaları düşünülmüştür. Uzun süreli ağrı ya da acı oluşturacak duruma maruz kalmış hastaların sanal gerçeklik ile oyalanarak acılarının ve ağrılarının unutulacağını düşünülmektedir. Washington Üniversitesinde yapılmış olan bir sanal gerçeklik oyunu bulunmaktadır. Hastalar acılı tedavileri sürerken bu oyunu oynamakta ve acı çektiklerini unutmaları sağlanmaktadır. Böylelikle sanal gerçeklik tedavisi ile hastaların daha eğlenceli şartlarda ve acısı en az düzeyde olan durumlarda tedavileri yapılmaya çalışılmaktadır.

Sanal gerçeklik uygulamaları, birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanılabileceği gibi cerrahların eğitimlerinde de kullanılabilir. Ameliyatları kadavralar üzerinde öğrenmekten ziyade sanal bir ortamda hiçbir tehlike olmadan öğrenebilirsiniz. Bu ameliyatları yaparken el aparatları sayesinde ameliyatı gerçekmiş gibi gerçekleştirebilirsiniz. Sanal gerçeklik uygulamalarının sizlere vereceği geri bildirimler sayesinde nerede yanlışınız olduğunu görebilirsiniz ve o yanlışlarınızı tekrar ederek düzeltebilirsiniz.

Psikolojik testlerin uygulanması, cerrahi eğitimler, yüzleştirmeler, meditasyonlar gibi aklınıza gelebilecek her türlü sağlık alanında sanal gerçeklik tedavisi kullanmanız mümkündür. İlerleyen teknoloji ile birlikte sanal gerçekliğin de çok iyi noktalara geleceğini umuyoruz.

Sanal gerçeklik rehabilitasyon çalışmaları daha çok yurtdışında yürütülmektedir ve bu uygulamalara dair örnekleri yurtdışında bulunan hastanelerde görmeniz mümkündür. Sanal gerçeklik rehabilitasyonu ile birlikte sağlık alanında büyük bir ilerleme kaydedileceği ve hastaların daha sağlıklı ortamlarda tedavi edileceği öngörülmektedir.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>