Sanal Gerçeklik Uygulamaları

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yandan Görünüm

Hayat boyu öğrenme sloganının önemini artırdığı günümüzde uzaktan eğitime öğrenciler tarafından olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Sebeplerinden biri de insanların okula gitme için yeterli zamanı veya maddi gücü olmamasıdır. Ülkemizde de son yıllarda artan uzaktan eğitim merkezleri ve üniversitelerin uzaktan eğitime destek vermesiyle bu alan giderek gelişmektedir. Ancak, uzaktan eğitim alan öğrenci örgün eğitim alan öğrenciye göre dezavantajlı durumdadır.

Gelişen teknoloji iki öğrenim metodundaki farkı en aza indirgemek için birçok fırsat oluşturdu. Öğrencilerin sanki oradaymış gibi derse girmeleri, tehlikeli veya çok maliyetli deneyleri sanki oradaymış ve deneyi izliyormuş veya kendi yapıyormuş gibi defalarca deneyebilmesi aradaki farkı giderek azaltmış hatta bazı konularda ise öne geçirmiştir diyebiliriz. Öğrencilerin karmaşık içerikli konuları, sanal gerçeklik cihazları aracılığıyla eğlenceli ve kolay bir şekilde öğrenmelerini sağlanabiliyor ve öğrenciler bu ortamdaki nesneler ile etkileşime geçip onlar hakkında daha çok şey öğrenebiliyor.

Örneğin öğrenciler, mühendislik derslerinde olması gereken deneyleri rahatlıkla sanal gerçeklik cihazları sayesinde tekrar tekrar yapabiliyor ve etkileşime de geçebildiği için öğrenme ve başarı oranı artıyor. Sosyal bilimler ve tarih gibi derslerde anlatılan konularda ise öğrenci sanki o sıra anlatılan yerdeymiş gibi olabiliyor. Mohaç savaşı sırasında savaşın tam ortasında olduğunuz ve geçmişe yolculuk yaptığınızı hayal edin. Bu konuyu hem dinleyebilmenizi hem de yaşayabilmenizi sağlayacaktır. Bu sayede öğrencilere istenilen bilgi çok net ve açık bir şekilde anlatılabilecek, öğrencilerin konuyu doğru şekilde anlama ve öğrenme yüzdesi önemli ölçüde artacaktır. Ortaokullar, liseler ve üniversiteler için geliştirmekte olduğumuz projeyle siz de ilgileniyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Sanal gerçekliğin kullanılabileceği alanlardan bir de sağlık sektörüdür. Tıp çalışanlarının daha öğrencilik yıllarından itibaren sanal ortamda ameliyatlar yapabilmesini ve konular hakkında tecrübelenmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Doktorlar fazla rastlanmayan tarzda ameliyatları önce sanal ortamda yapacağı için gerçekte bu tarz bir durum olduğunda neyi nasıl yapmasıyla alakalı pratik de kazanmış olacaktır.Sanal gerçeklik teknolojisi dünyada daha çok fobik hastalık denilen rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaya ve başarılı sonuçlar alınmaya başlandı. Fobik hastalıklar belli bir şeyden veya durumdan korkmak anlamına gelmektedir. Bu korku kişi onunla yüzleşmeden yenilememektedir. İşte sanal ortamda korkularıyla yüzleşerek sorunların kaynağına inilir ve bu rahatsızlık yenilebilir. Hastanızı gerçekten korktuğu şeyle yüzleştirmek gibi zor bir işlemi başarmaya çalışmak yerine sanal gerçeklik gözlüğünü takmaya ikna etmeniz yeterli olabilir. DaiTech olarak bu alanda çalışmalarımız mevcuttur. Eğer siz de kendi muayenehane’ nizde kullanabileceğinizi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sanal gerçeklik teknolojisi ülkemizde belki de en çok emlak ve inşaat alanında kullanılmaktadır. Emlak işiyle uğraşanlar her gün onlarca kişiyi birçok daireye götürüp mesai harcamaktadırlar. Burada götürdükleri kişi ve başarı oranı arasında hayli fark vardır. Ofisinize gelen müşterilere sanal gerçeklik gözlüğünü taktırarak daha bulunduğunuz noktadan dairenin veya herhangi bir emlak ürününün bütün özelliklerini gösterebilir ve gereksiz mesai harcanmasından kurtulabilirsiniz.Bir bina yapıyorsunuz ve dairelerinizi topraktan satmaya çalışıyorsunuz müşterileriniz bina bitmediği için görmediği bir şeyi almakta tereddüt etmektedir. Gelen müşterilerinize sanal gerçeklik gözlükleriyle daha daireniz bitmeden bitmiş halini gösterebildiğinizi hayal edin. Bu sayede müşterinin kafasındaki soru işaretleri minimuma iner ve satışlarınız daha yaptığınız yapı bitmeden neredeyse tükenir. Eğer siz de emlak ve inşaat işindeyseniz ve bu projeyle ilgileniyorsanız hemen bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın
PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0
Yorumlar kapalıdır.