sanal-gerceklik-destekleyen-telefonlar

360 derece videoları gyroscopic özelliği olan bütün akıllı telefonlar desteklemekle birlikte maksimum verimliliği sağlamak için bazı şartlar vardır. Sanal gerçeklik gözlüğüyle birlikte kullanım için olmazsa olmaz şartlardan ilki telefon boyutudur. Minimum 4.7 inç, mümkünse 5.0 inç ve üstü bir telefon boyutu olmalıdır. Bütün boyuttaki telefonları desteklediğini söyleyen yabancı sitelerdeki sanal gerçeklik gözlüklerine inanmayın.

İkinci şart ise telefonun çözünürlük değeridir. Minimum 720p, mümkünse 1080p ve üzeri çözünürlüklerde olması çok önemlidir. Bir diğeri belki de sanal gerçeklik deneyimi için en önemli özellik ise PPI(piksel per inc) değeridir. Bu değer ne kadar yüksek olursa sanal gerçeklik gözlüğü takıldığında daha gerçekçi tabiri caizse cam gibi bir görüntü verir. Eğer düşük bir ppi olursa burada gözlüğü takınca pikselleri sayabilirsiniz. Bu durum hem gerçekçiliği bozar hem de kısa bir süreli kullanımdan sonra gözünüzün ağrımasına yol açar. Dolayısıyla minimum 400 ppi, mümkünse 500 ppi ve üstü bir ppi değerini tavsiye ediyoruz.

Aşağıda genel olarak ülkemizde satılan telefonların bu konuyla alakalı değerleri bulunmaktadır. Ancak, şu şekilde söylenebilir ki Sony Xperia Z5 Premium telefonu 800 den büyük ppi değeri 4K çözünürlüğüyle başı çekiyor. Ancak, şarjının hızlı bitmesi ve ısınma problemleri S7′ yi daha cazip kılmaktadır. Siz de ekteki tabloyu inceleyerek kendi telefonunuzun veya alacağınız telefonunun sanal gerçeklik açısından önemli özelliklerini görebilirsiniz.

Listeyi detaylı olarak incelemek için tıklayın.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+1Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>