4K çözünürlüğü Hd ile kıyasla

Hayatımıza yavaş yavaş giren yepyeni bir video biçimi çıkmaya başladı. 360 derece videolar alanın tamamını görmemizi sağlayan bu video biçimindedirler. Her yön kameranın önüdür.Hayatımıza son yıllarda bir nevi zorla girmeyen çalışan 4K teknolojisini eminim bir çoğumuz duymuştur. Genellikle yüksek çözünürlüğe sahip film izlemek isteyenlerin en çok tercih ettikleri çözünürlük 1080p(1920×1080). 4K çözünürlüğü ise en kaba tanımıyla 1080p çözünürlüğü 4 katıdır. Satılan birçok televizyon 4K çözünürlük sunmaktadır ancak yeteri kadar 4K televizyon yayını olmadığı için ülke olarak bu çözünürlüğe henüz hazır değiliz.

360 derece videoların normal videolardan farkı nedir? Aslında biçim olarak hiçbir farkı yoktur. Aradaki farkı asıl ortaya çıkaran 360 derece player‘lardır. Bu playerlara hangi videoyu verirseniz verin, videoyu zoomlayıp iki ucunu birleştirerek kübik bir hale getiriyor. Siz fareyi veya telefonu oynattığınızda ise tek yaptığı videoda o an zoomladığı alanın yerini değiştirmek. Youtube ve Facebook gibi iki devin bu videolara destek vermeye başlamasıyla hayatımızın iyice içine giren 360 derece videolar için bir çok kamera modeli çıktı. Artık son kullanıcılarda istedikleri zaman kendi 360 derece videolarını çekebilecekler. Donanım gün geçtikçe ucuzlayacak ve çok yakın zamanda akıllı telefonların kameralarına kadar bu özellik gelmiş olacak.

360 Derece videolarda FOV mantığı
360 Derece videolarda FOV Mantığı

İlk paragrafta anlattığım üzere 4K çözünürlük şimdilik bizim için lüks gibi duruyor dolayısıyla 1080p çözünürlükle idare ediyoruz. Peki 360 derece videolarda çözünürlük nasıl olmalıdır? 360 derece videoları bir dünya haritası gibi düşünebiliriz. Normal halleri aynı dünya haritası gibi düz bir zeminde dururken özel player’lar sayesinde küresel bir hale gelebiliyorlar. Eğer ki bir 360 derece video kamerası 1080p çözünürlük vadediyorsa bu şu anlama geliyor; videonun tamamı 1080p ancak biz videonun tamamını aynı anda göremiyoruz. Yukarıda anlattığım zoomlama mantığıyla hareket ettirildiğinden dolayı çözünürlük düşüyor. Bu duruma da FOV(Field of View) açısı deniyor. Player’ ına göre değişmekle beraber bu FOV açısı 90 ila 120 derece aralığında değişmektedir. Yani, biz videonun aynı ayda 1/4′ ünü görüyoruz ve toplam çözünürlüğün de 1/4’ü bizim görüş açımıza yansıyor. Bu da 1080p’ lik toplam çözünürlükte bize 480p’ nin biraz üzerinde bir çözünürlük sunuyor.

Buradan anlayacağımız ise şu; izleyici videonun toplamda  ne kadar çözünürlüğe sahip olduğuyla ilgilenmez, o sıra ne görüyorsa onun için çözünürlük odur. Dolayısıyla 360 derece videolarda FOV(Görüş açısı) çözünürlüğünde 1080p seviyelerine yaklaşabilmek için bile videonun toplam çözünürlüğünün en az 4K olması gerekmektedir. Aynı mantıkla şunu diyebiliriz ki FOV açısı olarak 4K görebilmek içinse toplam çözünürlüğün 12K’ lara ulaşabilmesi gereklidir ki şimdilik bu bizim için biraz lüks kaçıyor.

Özet
Makale İsmi
360 Derece Videolarda Çözünürlük
Açıklama
Hayatımıza yavaş yavaş giren yepyeni bir video biçimi çıkmaya başladı. 360 derece videolar alanın tamamını görmemizi sağlayan bir biçimdedir.
Yazar
Yayıncı
Daitech VR
Logo
PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>