360 Derece Otel

Beklenildiği gibi 360 derece videoların en çok kullanıldığı sektörlerden biri turizm sektörüdür. Turizm sektörü inanılmaz büyük bir pazar ve çok ciddi rekabeti barındırıyor. Oteller yılda sadece bir defa tatil yapacak olan olası müşterileri olan bizleri bu tatili kendi otellerinde geçirebilmemiz için bizi türlü yollarla ikna etmeye çalışıyorlar. Yapılan araştırmaya göre insanlar daha önce tatil yaptıkları bir otelden memnun kaldıklarında çok büyük oranda gelecek yıl da aynı otele gidiyorlar. Dolayısıyla burada asıl amaç yeni müşterileri bulmak ve karlılığı artırmak üzerine oluyor. Yılda en fazla 2 hafta tatili olan insanların sadece otelin resimlerine bakarak tam bir algıya kavuşması imkansızdır. Dolayısıyla tatilini riske etmek yerine daha önce gittiği bildiği veya bir tanıdığının tavsiye ettiği otele gitmeyi tercih ediyor. Fiyat kırmak da ancak bir yere kadar işe yarayabiliyor. Özellikle ülkemizde insanların büyük çoğunluğu neredeyse tatil için çalışıyor.

Oteliniz, tatil köyünüz, pansiyonunuz, moteliniz istediği kadar iyi olsun gelen müşteri buna emin olmadan elini cüzdanına götürmüyor. Bunun için resimler, videolar, etkinlikler, haberler, yorumlar ve bunun gibi birçok şeyi inceliyor. Ancak aklında şöyle bir şey var ki bunların hepsinde hile yapılabilir. Yani istenirse yorumlar para karşılığı yaptırılabilir, resimlerde inanılmaz tekniklerle yanıltmalar mevcut, videolardaysa kadraja giren alan mükemmel tutulabilir ama ya gerisi ne olacak?

Sanal gerçeklik popülerleşmesiyle birlikte birçok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de bu alana ilgi artmıştır. İnsanlara bir nevi daha bulundukları yerden oteldeymiş gibi hissedebilecekleri fikri çok daha mantıklı geldi. Çünkü, psikolojik olarak her tarafı görebildiği için hile yapılabileceğine dair bir kanıya varmayacak ve otelinizi olduğu gibi görebilecek. Marriot Hotel bu alanda müşterilerine sanal gerçeklik gözlüğüyle otellerine ışınlama mantığını benimseyerek bir çok müşteri kazanmıştır. Artık oteller tanıtım videolarını 360 derece video formatında çektirerek insanların güvenlerini kazanmayı amaçlamışlardır. Her geçen gün ülkemiz dahil olmak üzere bir çok otel işletmesi bu alanda çalışma yaptırıyor. Böylelikle insanlar daha gitmeden gidecekleri yeri somut olarak görebiliyorlar.

Daitech 360 derece video alanında yapmış olduğu formatlarla turizm sektörüne özel olarak da çalışıyor. Burada önemli olan müşteriye otelinizin en doğal halini gösterebilmektir. Dolayısıyla yapılan çalışmalarda doğallık esas olmalıdır. Hatta çekim yapıldığın kimse tarafından bilinmemesi çok daha iyi sonuçlar alınmasına olanak sağlar. Bir otel işletmesinde çekilmesi gereken kısımları sıralayacak olursak;

  • Öncelikle bütün oda tipleri (standart, superior vs.) ayrı ayrı çekilmelidir.
  • 1.5 dakikayı geçmeyecek olan her bir odada hareketliliğin sağlanabilmesi için oda görevlileri, televizyon, açılan camlar kullanılabilir.
  • Ayrıca istenirse dış ses olarak odayı tanıtan bir ses kaydı videonun üzerine eklenebilir.
  • Ancak en güzeli, bir oyuncunun bütün odalarda sanki satış temsilciymiş ve karşısında odayı gezmek isteyen bir müşteri varmış gibi odayı anlatmasıdır.
  • Her bir odayla alakalı ayrı ayrı videolar bittikten sonra varsa otelin havuz, spa, masaj odaları gibi kısımları ayrıca çekilir.
  • Bu kısımlarda da oda çekimlerine benzer teknikler uygulanır. Müşterilerin çekilemeyeceği için bir casting ekibinin müşteriymiş gibi davranması hareketlilik açısından önemlidir.
  • Son olarak, otelin dıştan görünümleri, restoran, lobi, toplantı odaları ve varsa diğer kısımları çekilir.
  • En son olarak tek bir tanıtım filmi daha yapılır. Bu tanıtım filmi otelin en güzel kısımlarının olduğu yerleri içerir.

DaiTech olarak yukarıdaki teknikleri kullanarak her boyutta konaklama işletmesine 360 derece video çekim hizmeti vermekteyiz. Eğer siz de ilgileniyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>