sanal-gerçeklik-sağlık

2016 teknoloji dünyasına damgasını vurmaya hazırlanan sanal gerçeklik kavramı, aslında ilk akla gelen sinema ve bilgisayar oyunları dışında pek çok alanda da kullanılmaya hazırlanıyor. Sanal gerçeklik gözlükleri ile kullanıldığında en yüksek verimin alındığı bu dünyada, 360 derece video kamerası ile izlenebilen görüntüler, izleyenleri bulundukları ortamdan çıkartarak tamamen üç boyutlu, sanal bir dünyanın içerisine yerleştiriyorlar.

İlk olarak Google Cardboard sanal gerçeklik gözlükleri kullanarak tanışınılan sanal gerçeklik dünyası, maksimum performans için Facebook’un satın aldığı Oculus Rift’in 2016 yılının ortalarında çıkaracağı final sürümünü beklerken, Samsung, Sony, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji devleri de boş durmuyor ve sanal gerçeklik gözlükleri ile ilgili büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Başlarda bilgisayar oyunları ve sinema için geliştirilen sanal gerçeklik ortamı, bugün üretim, tanıtım, eğitim, mahkemeler ve sağlık alanlarında kullanılıyor. Üretim alanında kaliteyi arttırmak, tanıtım ve reklam sektöründe ürün ve hizmet tanıtımlarını 3 boyutlu olarak müşterilere tanıtmak, eğitim alanında fizikten işletmeye, astronomiden tıp eğitiminde kadar öğrencilerin sanal gerçeklik gözlüğü ile dersleri ve gösterilenleri izlemesini sağlamak, mahkemelerde olay yerini canlandırmak ve sağlık alanından özellikle kişilerin korkuları ile yüzleşmesini sağlamak için psikolojik destek amaçlı olarak sanal gerçeklik ortamı kullanılıyor.

Özellikle tıp ve cerrahi alanında yoğun olarak kullanılan sanal gerçeklik kavramı, gelişmiş ülkelerde yaşayan ve konusunda uzman doktorların bilgi ve deneyimlerinden, gelişmemiş bölgelerde görev yapan doktorların da faydalanması için bir eğitim ve uzaktan tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Bu konuda İngiltere’nin Ipswich kentinde bir uzaktan tedavi programı gerçekleştirilmiş ve uzakta bulunan hasta kişinin vücut dokularının üç boyutlu görüntüleri, remote sensörler aracılığı ile İngiltere’ye taşınarak doktorların uzaktan tedavi yapmaları sağlanmıştır. Tıp fakültesi eğitiminde ise sanal gerçeklik, özellikle kadavra sıkıntısı çekilen ülkelerde, öğrencilerin sanal bir kadavra üzerinde sayısız denemeler yapabilmesini sağlamıştır. Ayrıca yine doktorların hayati önem taşıyan bazı operasyonları, önce 360 derece hastane sanal ortamında, sanal bir hasta üzerinde deneyerek, yapılacak operasyon ve uygulanacak tedavi sürecinin hastaya olan etkilerini daha iyi anlayabilmeleri sağlanmıştır.

Psikoloji alanında ise terapi amacıyla kullanılan sanal gerçeklik dünyası, kişinin uçuş, yükseklik, karanlık gibi korkuları ve örümcek, kertenkele, timsah, yılan gibi fobilerini tedavi etmekte psikoterapi seanslarında yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Sanal gerçeklik dünyasında teknoloji yardımıyla konuşturulan üç boyutlu karikatür tiplemeleri, hatalar için etkileşimli ve katılımcı bir ortam oluşturarak, hastalarla doğrudan diyalog kurulmasına yardımcı olmuştur. Bugün uçuş korkusunu yenmek için pek çok havayolu firması verdiği ücretsiz similasyon eğitimlerinde sanal gerçeklik gözlükleri ile içine girilebilen sanal gerçeklik dünyasını kullanmaktadır. Terapistler, özellikle her zaman ufak da olsa bağımlılık riski taşıyan antidepresan ilaçlar yerine sanal gerçeklik kavramı ile yapılan psikoterapinin hastalar için çok daha güvenli bir yol olduğunu belirtmektedir.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>