4K videoların kapladıkları alan

4K çözünürlüğünde videolar hayatımıza girdiğinden beri hem yeni bir moda hem de 360 derece videolar gibi bir çok yeniliğin oluşmasının önü açılmış oldu. Önceki yazımızda bahsettiğimiz üzere 360 derece videolarda efektif sonuç elde etmek için toplam video çözünürlüğünün en az 4K olması gerekir. Peki 4K videolar fiziksel olarak ne kadar yer kaplarlar?

Telefonların video kameralarına kadar birçok cihaz artık 4K videolar çekmeye başladılar. Ancak, bu çözünürlükteki videoların kapladıkları alan hiç de azımsanacak türden değil. Sadece çözünürlük değil aynı zamanda fps(saniyedeki frame sayısı) da toplam boyutu değiştirebilen etkenlerden biri. Ne kadar fazlaysa o kadar yer kaplayacaktır. Çekilen sahnedeki ışık, renk hareket, karmaşıklık da boyutu etkileyenlerden biri. Yani, direk şu kadar yer kaplar diyemeyiz ama bir aralık verilmesi gerekirse 1 dakikalık 4K 30 fps video ortalama 300 ila 600 mb aralığında değişen bir boyut kaplar.

En az 4K çözünürlüğünde çekilmesi gereken 360 derece videoların da artık bir dakikasının ne kadar yer kaplayacağını biliyoruz. Çekim yapmak için gittiğimiz son mekanda sadece 400 gb ham videomuzun olduğunu söylersek ve bunların render edilmesi ve düzenlenmesi gerektiğini eklersek 360 derece video çekmenin bugünün teknolojisiyle ne kadar zor ve karmaşık olduğunu da anlamış oluruz.

Özet
Makale İsmi
360 Derece Videolar Ne Kadar Yer Kaplıyor?
Açıklama
4K çözünürlüğünde videolar hayatımıza girdiğinden beri hem yeni bir moda hem de 360 derece videolar gibi bir çok yeniliğin oluşmasının önü açılmış oldu.
Yazar
Yayıncı
Daitech VR
Logo
PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>