360 Derece video oynatıcı

360 derece videolar Youtube ve Facebook firmalarının destek vermeye başlamasıyla popülerleşti. Bu firmalar özel olarak tasarladıkları 360 derece video oynatıcı sayesinde bu tipte videoların kendi platformlarında izlenebilir olmasını sağladılar. Herhangi bir video oynatıcı bu tipte çekilmiş videoları ne yazık ki oynatamıyor.

360 derece videoların normal videolardan tek farkı bu videoların dünya haritası gibi açılmış formatta bulunmasıdır. 360 derece player‘ lar bu videoları büküp yakınlaştırarak kübik bir izlenim deneyimi sunmaktadırlar. Fare, dokunma veya gyroscopic hareketlerle videonun zoomlandığı kısmı bu aksiyonlarla senkron bir şekilde değiştirerek video içerisinde gezilebiliyormuş izlenimi yaratır. Halbuki video normal şartlarda normal mp4 uzantılı bir videodur. Önünüz solda arkanız sağda bulunur.

Bu gelişmeler ışığında youtube ve facebook haricinde bir iki adet daha ücretsiz video oynatıcı çıkmıştır. Bunlarla da videolarımız mobil ve masaüstü ortamlarda izlenebilmektedirler. Ancak, kullanıcı kendine özgü bir uygulama içerisinden kendi 360 derece videolarını izletmek istediğinde işler biraz ilginçleşmektedir. Çünkü, hali hazırda youtube’ un bu tarz bir api sunumu bulunmamaktadır. Yaptıkları açıklamaya göre ise birkaç yıl daha yapmayı da düşünmüyorlar.

Daitech firması olarak kendi bünyemizde geliştirmiş olduğumuz 360 derece video oynatıcılarımız bulunmaktadır. Bu video oynatıcılarla birlikte sizlere kendi Android ve Apple platformunda yayınlanacak özel mobil uygulamaları kendi player desteğimizle sunabiliriz. 360 derece video oynatıcımızın genel olarak özellikleri ise;

  • Apple platformunda çalışmaktadır.
  • Android platformunda çalışmaktadır.
  • Windows8 ve üstü işletim sistemlerinde çalışmaktadır.
  • HTML5 veya flash destekli olarak web ortamında çalışmaktadır.
  • 360 derece video oynatıcımızda normal ve VR olmak üzere iki farklı mod bulunmaktadır.
  • Normal modda mobil cihazınızın ekranının tamamını kaplayacak şekilde video oynatılır.
  • Videoyu döndürme ise isteğe bağlı olarak gyroscopic hareketlerle veya parmak hareketleriyle sağlanabilir.
  • VR mod’ da ise ekran ikiye bölünerek iki tarafta da aynı video oynatılır. Gyroscopic hareketler sayesinde VR gözlükleriyle tam bir uyum halinde çalışır.

Eğer siz de firmanıza özel mobil uygulamanızda 360 derece video player desteği olsun isterseniz veya 360 derece video oynatıcı destekli bir uygulama yaptırmak isterseniz tek yapmanız gereken bize ulaşmak. Daitech olarak biz Türkiye’ de VR alanında hem prodüksiyon hem de yazılım çözümleri sunan ilk şirketlerdeniz. Haydi şimdi arayın ve sizi istediğiniz yere ışınlayalım.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+1Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>