360-derece-video-nedir

Bize yepyeni bir video formatı gibi sunulan 360 derece videoların arkasında aslında gelişen teknolojinin de yardımıyla basit bir yazılım bulunmaktadır. Eğer bilgisayarınıza herhangi bir 360 derece videoyu indirdiyseniz uzantısının aynı normal videolarda olduğu gibi .mp4 olduğunu farketmişsinizdir. Bu da aslında biçim anlamında yepyeni bir video biçimi olmadığının birinci kanıtıdır. 360 derece videoları farklı yapan tamamen 360 derece video oynatıcısıdır. Çekim yaparken birden çok kamerayla çekim yapılır ve bu görüntülerin tamamı birleştirilerek aynı sanal tur çekimlerinde olduğu gibi tek bir resim yerine tek bir video ortaya çıkar.

360 Derece Video oynatıcıları mevcut videoyu alıp kübik bir hale getirir. Daha sonra aynı anda belirli bir bölgeye yakınlaşarak fare, parmak veya hareket yardımıyla bu yakınlaştırdığı alan içerisinde videoyu gezer. Videonun sağının solunu ve yukarısını aşağısını birbirine bağlar. Böylelikle izlenme açısından bambaşka bir deneyim sağlanır. 360 derece videoları normal bir video oynatıcı da açtığınızda videoyu olduğu gibi oynatır. Yani, videonun önü solunuzda arkası sağ tarafınızda kalır. Videonun üst ve alt bölümleri bükülmeye en çok maruz kalan kısımlar olduğu için en çok bozulan kısımlardır. Genellikle buraya özel tekniklerle firmanın logosu koyularak tripod görüntüsü kaybettirilmeye çalışılınır. Kamera sayısını artırarak tripodun kapladığı alan minimuma indirilir. Kalan kısımda özel montaj teknikleriyle silinebilir.

360 derece videolarda genellikle montaj zaman yapılacağı en az bükülme orada olacağı için olabildiğince videonun orta kısımlarında işlem yapılır. Daitech şirketi olarak kuruma özel 360 derece video çekim ve 360 derece video montaj hizmetlerimiz bulunmaktadır.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+1Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>