360-derece-video-nasil-yuklenir

360 derece videoları hazırlamak, onları Youtube ve Facebook’a yüklemek düşünüldüğü gibi çok zor işlemler değildir. 360 derece video çekme özelliğine sahip kameranız varsa bu işlemleri çeşitli programlar aracılığ ile kolaylıkla halledebilirsiniz. Bu yazımızda Facebook ve Youtube’a 360 derece video yükleme işlemlerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle genel olarak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi tarayıcınızın son sürümde olmasıdır. Eski sürümdeki bir tarayıcıyı kullanıyorsanız “360 derece video açılmıyor”, “360 derece video izleyemiyorum” diye yakınmaya başlarsınız. O yüzden öncelikle bu noktaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca 360 derece videoları Youtube’un Android ve IOS uygulamasından da kolaylıkla izleyebilirsiniz. Videoların içindeymiş gibi bir his ile 360 derece videoları izlemek istiyorsanız kesinlikle Google Cardboard kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

360 derece video oluşturabilmek için öncelikle 360 derecelik kameralara ihtiyacınız olacaktır. Bunlardan; Ricoh Theta, Kodak SP360, IC Real Tech Allie Youtube ile son derece uyumludur. Bu kameralar ile çekeceğiniz görüntünün yüksek bir çöznürlükte yani 4K olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer 360 derecelik kameralar kullanmak istemiyorsanız bir diğer seçenek olarak 360 derecelik videolar için çıkmış olan özel kamera ekipmanlarını kullanarak 360 derece video çekebilirsiniz ve bu çekimleri Kolor Autopano adı verilen yazılım ile birleştirebilirsiniz. Bunların dışında 360 derece videoyu yüklemeye hazırlamak için öncelikle videonun belirli metadatalar içermesi gerekmektedir. Bu işlemi yapmak içinde 360 Video Metadata uygulamasını kullanabilirsiniz.

Şimdi videolarımızı nasıl yükleyeceğimizden bahsedelim:

Youtube’a 360 Derece Video Nasıl Yüklenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz 360 derece video dosyasını hazırlamak için öncelikle bir metadata programına ihtiyacınız var. 360 Video Metadata uygulamasını

bu linkten indirebilirsiniz.

Zip dosyası içerisinde uygulamayı çıkartıp açın. Şekildeki görünümde olan bu uygulamaya çekmiş olduğunuz 360 derece videoyu Open diyerek yükleyin.

Videoyu seçip yükledikten sonra video adı yeşil renkli bir şekilde görünecektir.

360-derece-video-nasil-yuklenir

Sonrasında ilk sırada yer alan Spherical seçeneğini aktif hale getirin ve Save as butonuna basın.

360-derece-video-nasil-yuklenir

Save as dedikten sonra videonuz ilgili metadata içeriği ile dosyanız ile aynı konuma kaydedilecektir. Kendi videonuzun sonunda injected kelimesi yer alacaktır. Bu dosyayı artık Youtube’a yükleyebilirsiniz.

360-derece-video-nasil-yuklenir

Yukarıdaki ok simgesinin üzerine basarak videonuzu yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemi 1 saat civarı kadar sürebilmektedir. Videonuzu yayınlamadan önce izleyerek 360 video özelliğini kazandığına emin olun.

Facebook’a 360 Derece Video Nasıl Yüklenir?

Youtube için 360 Video Metadata ile hazırlanmış video dosyasını Facebook’a normal bir video ekliyormuş gibi aynı şekilde ekleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise videoyu paylaşmadan önce gelişmiş sekmesi üzerinden “Bu video 360 derece formatında kaydedildi” ifadesini seçmenizdir. Bunu seçtikten sonra 360 kontrolleri isimli bir sekme görünür hale gelecektir. Bu sekmeden kamera yönünü ve görüş alanını belirleyin ve paylaşa tıklayın. İşte bu kadar basit. Herkese iyi eğlenceler.

 

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+1Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>