360-derece-video-nasil-izlenir

Normal video playerlar ile düzgün izlenemeyen kübik bir video biçimi olan 360 derece videolar birden fazla platformda izlenebilmektedir. Bu platformlar arasında web, akıllı telefon, tablet ve masaüstü platformları bulunmaktadır. Genel olarak 3 farklı izleme seçeneği sunulmaktadır. Bunlar;

  • Videoyu masaüstü uygulamasında açtığınızda uygulama mevcut videoyu büküp yakınlaştırarak aynı anda sadece belli bir açıyı görmenizi sağlar. Fareyi videonun herhangi bir yerine getirip basılı tutarak hareket ettirirseniz videonun da sizin hareketlerinizle senkron bir biçimde hareket ettiğini görebilirsiniz. PC ortamında izlemenin en etkili yolu budur.
  • Web ortamında izleme durumundaysa iki farklı versiyon bulunmaktadır. Birinci versiyonda aynı masaüstü uygulamasında olduğu gibi fare hareketleriyle sağ sol yapma biçiminde izlenmesidir. İkinci versiyon ise web uygulamasına mobil bir cihazdan erişildiği durumudur. Akıllı telefon veya tablet olabilecek olan bu mobil cihazlarda bulunan gyroscobik sensörler sayesinde mobil cihazınızı fiziksel olarak hareket ettirebilirsiniz. Göreceksiniz ki hareketlerinizle tamamen senkron bir biçimde videoda hareket edecektir.
  • Üçüncü ve en etkili izleme biçimi ise daha çok mobil uygulamalar ve mobil web sitelerinde kullanılmaktadır. Bu yöntemde video ekranı ikiye bölünerek aynı video ekranın sağ ve sol tarafında aynı anda oynatılmaya başlanır. Yine hareket odaklı olarak video içerisinde gezme sağlanabilir. Ekranın ikiye bölünmesinin mantığı ise videonun sanal gerçeklik gözlüğü yardımıyla izlenebilmesidir. Videoyu bu modda açıp sanal gerçeklik gözlüğünün içerisine yerleştirirseniz, içindeki özel mercekler vasıtasıyla bu iki videoyu size tek bir video gibi gösterecek ve kafanızı hareket ettirdiğinizde videonun içerisinde de hareket edebileceksiniz. Maksimum sanal gerçeklik deneyimi sağlanarak gerçekçiliğin artırıldığı bu versiyon için bir sanal gerçeklik gözlüğü gerekmektedir.

Eğer nasıl olacağını deneyimlemek istiyorsanız web sayfamızdaki 360 Derece Video Çekimlerimiz sekmesine bakabilir veya youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+1Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>