360-derece-video-cekimi-nasil-yapilir

360 derece videolar ile birlikte hiç gitmediğiniz yerleri gerçekçi bir şekilde görebilirsiniz ve sanki oradaymış hissi ile videoyu siz yönlendirebilirsiniz. 360 derece videoları en kaliteli şekilde izlemek için kesinlikle bir sanal gerçeklik gözlüğü kullanmalısınız. İzlemesinin bu kadar keyifli olduğu 360 derece videoların çekim ve yapım aşamaları oldukça zahmetli olabilmektedir. 360 derece video hazırlama işlemlerinden bahsedeceğiz ve 360 derece video çekimi nasıl yapılır? sorusunun cevabını sizlere vereceğiz.

360 derece video çekimleri için için iki türlü kameralar kullanılmaktadır. Bir tanesi çek bitir mantığı ile çalışan Ricoh Theta kameraları ile yapılan çekimler ve çekim yaptıktan sonra videoların birleştirmesi gereken goPro kamera ile yapılan çekimlerdir. Bu iki kamera çeşidi aynı amaca hizmet etsede birbirlerinden farkları oldukça fazladır. goPro kameralar, Ricoh Theta kameralara göre daha kullanışlı ve daha kaliteli sonuçlar veren sistemlere sahiptir. Sizlerde 360 derece video hazırlama işlemlerine başlamak istiyorsanız kameranıza karar vermeniz sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

İzlerken bizleri oldukça heyecanladıran 360 derece videoların çekim yöntemlerinden bir tanesi Ricoh Theta kamerası ile yapılan çekimlerdir. Bu kameralar ile basit çekimler yani montajlamaya gerek duymayan çekimler yapabilirsiniz. goPro kameralara göre daha ilkel çekimler yapan Ricoh Theta kameralar bütçesi kısıtlı olanlar için amacına hizmet edecek niteliktedir.

6 kamerası ile harikalar yaratan goPro ile birlikte en iyi kalitede olan çekimleri yapabilirsiniz ve kusursuz bir çekim ile başarıya ulaşabilirsiniz. goPro kameraları ile çekmiş olduğunuz videoları çeşitli program yardımıyla birleştirmeniz (stitch) gerekmektedir. goPro kameraları bir tutucuya yerleştirilir ve birden fazla kameranın çekmiş olduğu videoların ya da görüntülerin programlar yardımıyla birleştirme işlemleri yapılarak tek bir görüntünün ortaya çıkması sağlanır. 360 derece video yapma işlemleri bittikten sonra 360 derecelik video elde edilir. goPro kameralarının fiyatları ise 300 dolardan başlamaktadır.

goPro kameralar ile yapılan çekimlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri bütün kameralan aynı ayarlara sahip olmasıdır. Kameraların farklı açıları gördüğüne emin olduktan sonra goPro uzaktan kumandası ile birlikte çekime başlayabilirsiniz. 360 derece videoların kamera arkası gibi bir seçeneği yoktur. Eğer oyuncu içeren videolar çekecekseniz oyuncularınızın önceden çok iyi hazırlanması gerekmektedir. Çünkü 360 derece video çekimleri yapılırken etrafınızda ne var ne yoksa bütün her şey çekilir. Bütün bunlara dikkat ederek çekiminizi gerçekleştirdikten sonra birleştirme yani montaj işlemlerini de çeşitli 360 derece video yapma programları ile yapabilirsiniz.

360 derece panoramik çekim nasıl yapılır?

360 derece panoramik çekimler oluşturmak için 360 derece çekim yapabilen kameralara ihtiyacınız olacaktır. Bu kameralar ile birlikte fotoğraf çekimlerinizi gerçekleştirdikten sonra fotoğrafları birleştirmek için Photoshop gibi programlar kullanabilirsiniz. Panoramik çekimleri yaparken bütün fotoğrafları aynı ayarda çekmeniz gerekmektedir.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+0Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>