sanal-gerceklik-sinema

Sinema, bir büyüdür. Sinema salonuna girip ışıklar karardığında ve büyülü ekrana görüntüler akmaya başladığında, yaşadığınız boyuttan çıkar, filmin çekildiği o ana gider ve sinemanın büyülü dünyasına adım atarsınız. Dünyada çekilen ilk sinema filmi, Lumiere kardeşlerin çektiği tren istasyonlarının gösterildiği bir belgesel filmidir ve Garden Cafe’de sadece 33 kişiye 28.Aralık.1895 tarihinde gösterilmiştir. Anlatılanlara göre, trenin sinema ekranında üzerlerine geldiğini gören 33 kişinin hepsinin, çığlıklar atarak salondan kaçmasıyla gösterim sonlanmıştır.

İlk senaryolu gerçek film ise 1902 yılında Georges Méliès tarafından çekilen Aya Yolculuk isimli filmdir ve aslında ilk sinema örneği olarak kabul edilen bu filmdir. İlk renkli film 1918 de çekilen Cupid Angling adlı sessiz film, ilk sesli renkli filmler 1939 yılında çekilen Rüzgar Gibi Geçti ve Oz Büyücüsü, ilk Türk sinema filmi ise ne yazık ki günümüze hiç bir kopyasının ulaşamadığı 1914 yapımı Yeşilköy Ayastefanos Abidesi’nin yıkılışını gösteren belgeseldir.

Lumiere kardeşlerin gösterdiği tren belgeselinde salondan kaçanlar, bugün sinemanın ulaştığı teknoloji sayesinde çekilen filmleri görseler ne yaparlardı bilmiyoruz, bildiğimiz sinemaseverlerin Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, ilk sürekli sanal gerçeklik sineması ile çoktan tanıştığı… Bu 360 derece sinemada ana sponsorlar; üzerlerinde Samsung Galaxy S6 telefonların olduğu Samsung Gear sanal gerçeklik gözlükleri ve Sennheiser kulaklık sitemleri olacak, koltuklar ise sinema izlerken 360 derece dönebilecek. Şimdilik bu özel sinemada oynatılan filmler, sadece 30 dakikalık 360 derece kısa filmler ve konserler, ancak çok yakın bir zamanda büyük Hollywood prodüksiyonları da 360 derece video kameraları ile çekilmiş filmleri gösterime sunmaya başlayacaklar. Salan sinemaların bu sebeple çok yakın zamanda tüm dünyada yaygınlaşması bekleniyor. Sinema biletleri ise 14 $ civarında satılıyor.

Sanal gerçeklik, geleceğin teknolojisi olarak tanıtılıyor. Sanal gerçeklik gözlükleri ile izlenebilen bu dünya sayesinde izlenen sinema filmleri, oynanan bilgisayar oyunları, izlenen video görüntüleri, müze ve şehir turları sizi bulunduğunuz ortamdan alarak, izlediğiniz ortamın içine yerleştiriyor. Var olan veya var olmayan bu dünyalarda yapılan yolculuklar ise izleyenlere paha biçilmez deneyimler sunuyor. Dünyada en çok 360 derece sinema filmi olarak izlenmek istenen ise; kime sorarsanız sorun, cevap hep; George Lucas’ın çektiği Star Wars oluyor.

Firmamız, özel kameralarla pek çok açıdan çekilen ve sonra yine özel bir yazılım ile üst üste birleştirilerek tek bir videoya dönüştürülen 360 derece video, sinema ve kısa film çekimlerinde başvuracağınız tek adrestir. Özellikle sinema öğrencilerinin, 360 derece video ile gösterilen ve sanal gerçeklik gözlükleri ile izlenebilen bu büyülü dünyadan ilham alarak bitirme tezi olarak hazırlayacakları sinema filmleri veya kısa filmler, izleyenlerin sadece izleyici olarak değil, çektiğiniz mekanların içinde yaşayanlar olmasını sağlayacaktır. Daitech olarak firmamız, 360 derece sinema çekimlerinde size sadece, bir telefon kadar uzaktadır.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Flattr the authorShare on Google+1Share on Tumblr0

Bir cevap yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanlar zorunludur *

HTML taglarını ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>